Günün Modası "İflas Erteleme"

Bugünlerde şans bu ya, hep iflas erteleme başvurusu yapmış şirketleri ziyaret etmek zorunda kaldım. Bazıları gerçekten başka hiçbir çıkar yolu kalmadığı için iflas erteleme başvurusu yapmışlar ve kaçınılmaz sonu geciktirmişler.

Ama aralarında bazıları vardı ki, gerçekten hikayelerini dinlerken üzüldüm.
 
Bu kadar senelik emeği, piyasadaki prestijlerini, ilişkiler ağını, işçilerinin ve ailelerinin geleceğini nasıl da ani bir kararla, ucu bucağı belli olmayan bir maceraya sürüklemişler......Çok düşünmeden, şakaklarına silahı dayayıp tetiği çekmişler ve şu anda hastanenin yoğun bakım odasındalar.
 
Halbuki iflas erteleme yapmasalar, kurtulabilme ve kendilerine gelebilme olasılıkları daha fazlaydı. Hiçbir alacaklı -kreditör veya tedarikçi- alacağının tahsilatı için mahkemelerde uzun dava süreçleri ile uğraşmayı istemez.
 
Hiçbir çalışan/işçi, maaşını belli bir süre alamasa da günün sonunda işsiz kalmak istemez.
 
Şirket kapanmasından etkilenebileceklerin tümü, bir plan ve strateji doğrultusunda şirkete sıkıntılı zamanında destek olup, şirketi, içinde bulunduğu durumdan elbirliğiyle düzlüğe çıkarabilir.
 
Etrafımız böyle örneklerle ve başarı hikayeleriyle dolu.
 
İflas ertelemeyi düşünüp son anda vaz geçen, sıkıntılı süreci atlatıp şu anda neredeyse milyar dolarlık değere sahip olan bir şirketi ben bizzat biliyorum.
 
Her gecenin elbet bir sabahı vardır. İflas erteleme, ancak ve ancak, şirketin içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan nasıl kurtulacağı, samimi bir şekilde önceden planlanırsa, -yol haritası çizilirse- kreditörler ve alacaklılar ile anlaşmalı şekilde yapılırsa faydalı olabilir.
 
Tersi bir durum, size uyacak kana sahip bir kan bağışçınız olmadan, hastanede ameliyat masasına yatıp, bol kan kaybedeceğiniz önceden belli olan açık ameliyat olmaya kararı vermenizdir. Artık çok büyük risktesiniz ve size ne olacağını ancak Allah bilir. İflas ertelemeye gelene kadar yapılabilecek bir çok şey var !
 
Ülkemizin finans piyasası çok tecrübeli oyunculardan oluşuyor. Bankacılarımız, 2001 krizi ertesinde o kadar tecrübelendiler ki, 2008 Lehman krizinde Amerika ve diğer ülkelerdeki bankacılardan çok daha iyi ve sakin bir yönetim gösterdiler ve tüm sistemin stresini azaltabildiler.
 
Bu sayede kriz günlerini hafif atlattık. Bankacılarımız, sıkıntılı durumlarda “zamanın” herşeyin ilacı olduğunu biliyorlar ve güvendikleri şirketlere “zaman” tanımada da çok problemleri olmuyor. Bazen günah keçisi gibi gösterilseler de sıkıntılı durumlarda, bankacılarımıza ve tedarikçilerimize gerçekten güvenmemiz lazım.

Bizimle tanışmak için
iletişime geçin.

İletişime Geçin
Servo Capital Advisors Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.